top of page
pilekk logo.jpg

Köpekleri Keşfet atölyelerini okullarda gerçekleştiriyoruz. Anaokulundan 7. sınıf seviyesine kadar farklı yaş grupları için tasarlanmış ders içeriklerimizle, çocuklarla yıl boyu, haftada bir gün buluşuyoruz. Atölyeler, ilk olarak çocukların köpekler ile doğru iletişim kurmayı öğrenmelerini hedefleniyor. Sağlıklı iletişimin monolog değil diyalog olduğunu, köpeğin verilen komutlara uymasının gerçek bir iletişimden bahsetmek için yeterli olmadığı sezebiliyorlar. 

 

Doğanın bizlerle iletişim kurabilen bir parçası olan köpekler sayesinde çocuklar, farklı bir canlının iç dünyası ile tanışıyor, ihtiyaçlarını fark ediyor, beden dilini çözümlüyor ve sevginin yanı sıra hayvanların yaşam hakkına saygı duymayı öğreniyor. 

2017 yılı başından itibaren Köpekleri Keşfet atölye çalışmasını gerçekleştirdiğimiz okullar: ENKA, Açı ve Fide Okulları'dır.

“Terapi Köpeği”* sertifikasına sahip Poka ve Luka, okullardaki atölye çalışmalarının yanı sıra okuma güçlüğü çeken, odaklanma problemi yaşayan, uzun süreli tedavi gören çocuklarla da birebir buluşmalarla özel çalışmalar yapıyor.

Farklı yaş grupları için hazırlanmış atölyemiz konularından bazıları şöyle:

- Poka’ya Kitap Okuyoruz: Okumayı çocuk için keyifli bir eylem haline getirmek hedefleniyor. Çocuklar minderlere seriliyor ve kendilerini yargılamayan, düzeltmeyen, alay etmeyen, yumuşacık tüylü, sıcacık bir canlının yanında kitap okumaya yönelik özgüven kazanıyor. (“Kütüphane Köpeği” çalışmasıdır).

Poka'nın renkli günü: Köpek korkusu olan çocukların köpeğe ilk temasını sağlayan bir çalışma. Resimli bir çocuk kitabı eşliğinde, öyküdeki köpeği Poka'nın canlandırdığı drama çalışması. 

- Poka Veterinere Gidiyor: Gerçek bir stetoskop ile köpeğimizin kalbini buluyor, onun canlı olduğunu fark ediyor, düşünceleri ve kalbinin atışı arasında bağ olduğunu gözlemliyoruz. Çocuklar kendi bedenleri ile köpeğimizin bedeni arasındaki benzerlikleri fark ediyor ve yakınlık kuruyor. Köpeklerin tüylü birer oyuncak değil, duyguları olan, hisseden birer canlı olduğunu kavrıyor.

- Dünyayı Köpeğimin Gözünden Görüyorum: Dünyamızı paylaştığımız köpeklerle empati kurabilmek için tasarlanmış dört oyun oynuyoruz. Her bir oyunda çocuklar, dünyayı köpeklerin gözünden görüyor, böylelikle başka bir canlının haklarına, ihtiyaçlarına yönelik farkındalık kazanıyorlar.

- Poka ile Komut Çalışmaları: Çocuklar, iletişimin monolog değil, dialog olduğunu deneyimliyor. Köpeğin beden dili ile onlara ne söylediğini tahmin ediyorlar. Bu çalışma boyunca özgüvenli beden duruşu, duyguyla örtüşen ses tonu (söylediğimiz kelimenin duygusunu, enerjisini yansıtabilmek), net olma ve anda kalma pratikleri yapıyorlar.


 

* Poka ve Luka’nın “Terapi Köpeği”* sertifikaları Japan Animal Therapy Association tarafından verilmiştir. 

IMG_20190602_153419_219 (1).jpg
5.jpg
bottom of page