top of page

Köpek ırkı, tarih boyunca insanoğlunun dostu ve çalışanı oldu. Avlanma, bekçilik, kızak çekme, sürü gütme gibi servisleri sayesinde; beslendik, korunduk, göç ettik ve ailemizi geçindirdik. Köpek ve insan ırkı yeryüzünde deneyimledikleri yüzyıllık bağlarını birlikte uyumla evrilerek ve birbirlerine katkı sağlayarak geliştirdi. Böylelikle insan ve köpek ırkı arasında ortak bir yaşam, kültür ve beden dili oluştu. Köpekleri, insanın yeryüzündeki tarihinden dışlamak mümkün değildir. Her ikisi de, "doğa" dediğimiz bütünün içinde, birbirlerine yönelik derin bir bağ kurmuşlardır.

 

Yüzyıllar öncesine dayanan insan-köpek diyaloğu o kadar gerçektir ki, "terapi" alanında da doğallıkla fayda sağlar. Hayatımızı paylaştığımız köpekler, örneğin Down Sendromlu ve Otizmli çocukların terapilerinde görev alabilir.

 

Terapi Köpekleri, çocukların seanslara daha büyük istekle ve mutlulukla katılmalarını, sosyalleşmelerini, hastane, okuma ve yürüme güçlüklerini daha kolay aşmalarını sağlar.

Terapi Köpeğinin Getirileri:

_ Köpek, terapist ve çocuk arasındaki buz kırıcıdır. Terapi Köpeği, seansı renklendirir. Terapinin daha sıcak ve samimi bir ortamda geçmesini sağlar.

_ Köpeğin bulunduğu terapi ortamında çocuklar sakinleşir, daha fazla gülümser ve kabuklarından çıkar.

_ Terapi Köpeği ile yapılacak çeşitli egzersizler ile motor becerilerde artış sağlanır. Göz koordinasyonu ve farkındalık artar. Çocuğun odaklanması kendiliğinden güçlenir.

_ Şirin bir köpekle yürüyüş yapmak, rutin bir yürüme terapisinden çok daha motive edicidir. Böylelikle çocuğun vücut dengesi artar, fiziksel güçlenme gerçekleşir.

_ Terapi Köpeği, basit düşünen ve iletişimi net kuran bir canlı olduğundan, çocuğa güven verir.

_ Terapi Köpeği, çocuğun okur-yazarlık becerisinin gelişimine katkı sağlar. Sakin ve yargılayıcılıktan uzaktır. Daha az stresli olan bu okuma deneyimi ile çocuğun sağlam okur-yazarlık becerisi gelişir, kendine güveni artar.

 

Terapi Köpekleri ayrıca:

_Küçük hastalara, zor ve ağır hastane yatışları sırasında eğlenceli ve neşeli birer destek;

_Engelli çocuklar için, fiziksel ve zihinsel egzersizler boyunca sevimli birer motivasyon (örnek: El, kol kasları zayıf bir çocuğun köpeğe top atması ve köpeğin topu getirmesi, motor becerilerde artış için çocuğun köpeği taraması vb.),

_Huzurevlerinde gerçekleşen rutin buluşmalar ile yüzleri gülümseten, dolayısıyla seratonin salgılatan, stresi azaltan, kan basıncını ve kalp ritmini dengeleyen kuyruklu birer doktordur. 

 

Son olarak... İnsanoğlunun icat ettiği ve tüm bu faydaları sağlayabilen bir makina yoktur. Köpekler bunları; büyük bir neşe, iyimserlik, istek ve iyi niyetle yaparlar. Şifalı bir iletişim kurmak köpeklerin doğasında vardır. İnsana düşen ise, bu kadim dosta yeniden güvenmek ve ona bir şans vermek olabilir.

bottom of page